Workshop

 

BUG (Biliş ve Uygulamada Garipliklikler)

Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bölümleri (Mimarlık, İç Mimarlık, Gemi ve Yat Tasarımı), İKSV İstanbul Tasarım Bienali Akademi Programı çerçevesinde “kusurluluk” temasını enine boyuna tartışmak, özgün tasarımlar üretmek üzere, 3-8 Eylül 2012 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde bir dizi etkinlik gerçekleştirdi. BUG atölyeleri,  Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim elemanları Prof. Dr. Tülin Görgülü, Yrd. Doç. Esra Sakınç, Yrd. Doç. Yekta Özgüven , Arş. Gör. Melike Atıcı, Arş. Gör. Hale Sinirlioğlu, Arş. Gör. Bilgen Ataç, Arş. Gör. Beril Sulamacı, Arş. Gör. Belis Öztürk, Arş. Gör. Bürkan Emre ve Arş. Gör. Hamide Temel’in yürütücülüğünde ve Mimarlık Fakültesi mezunlarından Alp Tamtabak, Sibel Yıldız, Gözde İrem Cebir, Sinan Karakuş ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden Elif Atasoy, Rabia Ketenci, Aslı Kırağası’nın yardımları ile kalabalık bir ekip tarafından düzenlendi.

BUG (Biliş ve Uygulamada Garipliklikler) tasarım atölyelerinin amacı, hata ve kusurlulukların peşine düşmek ve tasarım alanında sağlayabileceği olasılıkların neler olduğunu sorgulamak olarak belirlendi. Sözü edilen türden hata/kusurluluklar dahil oldukları süreçleri kesintiye uğratmak yerine onunla var olmaya devam ederek belli noktalarda devreye girer, belli bir adımın gerçekleşmesine engel olur ya da yeni ve umulmadık bir işleyişe yol açarlar. İçeriden ya da dışarıdan yapılan yeni girdilerle başka işleyişler tanımlayarak sistem kendini dönüştürür, adapte eder.

Bilişim teknolojileri ise bunları BUG olarak nitelerler.  Mimari, kentsel ya da ürün ölçeklerinde tasarımda bu hataların karşılığı acaba ne olabilir? Mimari ve kentsel ölçeklerde yapılı mekanı, sistem ya da süreçler bütünü olarak düşündüğümüzde bu mekanların kullanıcısı olarak bizler her dakika bu BUG'ların etrafından dolanan ve yeni işleyişler bularak sistemin tıkanıklığını gidermeye çalışan elektrik devreleri gibiyiz. BUG atölyeleri bu süreci biliş düzeyine taşımayı hedefleyerek yola çıktı.

BUG (Biliş ve Uygulamada Gariplikler) etkinliği, Bülent Tanju, Şebnem Yalınay Çinici, Murat Uluğ, Sait Ali Köknar, Burak Haznedar’ın katıldığı tartışmalardan ve 6 ayrı atölyeden oluşuyor:

Kusura Bakma! (Kunter Manisa, Bora Yerliyurt, Selim Ökem),

Pomi: Defo-ları Açmak (Levent Şentürk, Arzu İl),

Akis (Demet Irıklı Eryıldız, Demet Mutman, Melike Atıcı, Alp Tamtabak),

Urban Bug (Tülin Görgülü, Ebru Erdönmez, Senem Kaymaz Koca),

Dilsiz (Gonca Hande Şahin, Merve Özhan, Çağlar Biber, Mert Sezer, Ersin Abay),

Bugsinbug (Esra Sakınç, Beril Sulamacı, Bilgen Ataç, Hale Sinirlioğlu, Recep Aygül)

atölyelerinde farklı üniversitelerden gelen öğrenci ve yürütücüler konuyla ilgili kendi yaklaşımlarını farklı tasarımlarla ortaya koyuyor.

BUG atölye çalışmalarının, fotoğraf, maket ve dijital sunumlardan oluşan sonuç ürünleri, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü’nde 13.10.2012 - 12.12.2012 tarihleri arasında gezilebilir.

 

 


 

"ÜSKÜDAR VALİDE-İ ATİK  CAMİİ ve ÇEVRESİ" Workshop Çalışması

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği ve Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin ortak yürütüğü Yaz Okulu ve Atölye Çalışması 4 Temmuz - 8 Ağustos tarihleri arasında Üsküdar Belediyesi'nin de desteği ile gerçekleşti.

Yaz okulu boyunca yoğun bir alan ve envanter çalışması yapan öğrenciler, alanda gezerek tarihi dokuyu ve mekanların kurgulanışını birebir yerinde gözlemleyerek , deneyimlemişlerdir.Yorucu fakat bir o kadar da keyifli geçen çalışma Seminer ve Konferanslarla renklendirildi. Seminerlerde öğrecilere yaşam boyu öğrenme ve bilgi edinmenin önemi Mimarlık düzleminden aktarılmaya çalışıldı. 

Seminerler dizisine,  Yard.Doç.Dr. Özlem ATALAN'ın "Envanter taraması ve Alan çalışması" bilgilerinin nasıl belgeleneceği ve projeye dönüştürüleceği hakkındaki sunuşu ile başladık. Alan gezilerinin tamamlanmasının ardından Yard.Doç.Dr.Türkan UZUN'un yaptığı "Mimar Sinan Camileri ve Üsküdar Camileri" seminer konusu, Cami Plan şeması ve cephe biçimlenişi arasındaki ilişkiyi algılatmak odaklı idi ; Cengiz Bektaş, Ayşe Kantarcıoğlu, Ahmet Yılmaz, Besim Çeçener, Arif Atılgan'ın değerli katkıları ile çalışmanın dinamiği yüksek tutuldu.

Mimarlık Fakültesi Bölümümüz Öğretim Üyelerinden Yard.Doç.Dr. Türkan UZUN'un, Yard.Doç.Dr. Özlem ATALAN ve Arş.Görevlisi Ülkü Demir yürütücü olarak görev almışlardır. Yard.Doç.Dr.Pınar Engincan BOL ve Yard.Doç.Dr. Elif Süyük Makaklı ise Mimarlık Fakültesi adına görev almışlardır.

tarihimizi ve mimarimizi koruyalım sahip çıkalım teması üzerine kurulan çalışmada öğrencilerimizde yarattığımız farkındalık ve önemseme başarılı bir sonuç idi. Çalışma Öğrencilerimizin zorunlu Staj görevleri arasında değerlendirilecektir.

Mimar  Sinan'ın bilinen son Külliyesi etrafında yapılan çalışmanın geleceğimize değerli belgeler bırakması ümidi ile tamamlanmıştır. 

Üniversitemizden Katılan öğrenciler;

Ahmet Yunus Akçay, Ali BArış Ünsal, Emre Berbercioğlu,Dirim İkiz,Gülçin Can,Gizem Doğan, Elif Sümeyra Ak 'ın zorunlu

Mimarlık Fak.'den  Meltem Çolak , Ekin Ece Eslek , İç. Mim.Y.L. programından ; Kamer Çizmecioğlu ve Melike Kaynak'ın gönüllü katıldığı çalışmanın ürünü 35 pafta ile tamamlanmıştır.

SERGİYE DAVET

Maltepe Üniverisitesi Mimarlık Fakültesi Öğrencileri ile yürüttüğümüz Worshop çalışması Üsküdar Belediyesi tarafından sergilenmeye değer görülmüştür.

Sergi 10 -17 Eylül tarihleri arasında Üsküdar Belediye Binası Önü Açık Sergi Alanında 1 hafta gösterimde olacaktır.

       

 


 

BDIA 2011 9. TÜRK-ALMAN TASARIM BULUŞMALARI

9. Geleneksel Türk-Alman Akademik Çalışmaları kapsamındaki “Tasarım Disiplinlerinin Workshop Çalışması” 18-25 Haziran 2011 tarihleri arasında Almanya’dan iki ve İstanbul ’dan beş üniversitenin katılımı ile gerçekleşti. 

 “Tasarımda Geleneksel Yenilikler”  konseptiyle düzenlenen BDIA 2011 9. TÜRK-ALMAN TASARIM BULUŞMALARI’nda; aydınlatma, tekstil, kentsel, yenileme ve iç mimari konuları işlendi.

Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Gözde İrem CEBİR,Eyüp KIR, Barış ENSELİOĞLU, Kerem MERAL, N. Görkem İSPİR, Sinan KARAKUŞ, Berceste Deniz KÖKSAL ve Alp TAMTABAK;  İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinden ise Halil AMASYALI, Gözde ÇELİKBAŞ, Dilan İŞCANLI, Tekin KAHYAOĞLU, Yağmur KOCABIYIK ve Burçin ULUDEMİRCİLER çalışmaya katıldı. Seçtikleri gruplarda yer alan öğrencilerin çalışmaları 12 Temmuz 2011 tarihine kadar Tasarım Parkı’nda sergilenmeye devam edecektir.

 


 

 

 

 

 


‘’Farklı Çalışma Kültürlerinde  Farklı Ofis Mobilyası  ve Yerleşim Uygulamaları‘’Konulu 2011 Officexpo fuar Konsept ve etkinlik kapsamında yapılan workshop ve paneller ilgi ile izlendi.

Bu yılki  Offiexpo fuarının fark yaratacak ana temasının  Alışılmışın dışında bir konuyu gündeme taşıyarak sektörün önde gelen isimlerine sorgulatmak ve çıkacak sonuçları tartışarak Ofis mobilyaları ve alanlarına farklılık katmak olduğunu belirten  etkinlik danışmanı Nursema Öztürk Üniversite öğrencilerinin birlikte bir ekip olarak , kısa zamanda bir çalışma içine girmeleri eğitim alanlarında fark yarattığını belirtti.

Workshop Konu başlıkları  ; Görev Odaklı Firma (yazılım şirketleri vb),  Başarı Odaklı Firma (satış ),  Güç Odaklı Firma (patron şirketi)  konuları ile  etkinlikler çerçevesinde  ofis mobilyaları ve tasarımı ekseninde irdelendi.

Üniversitelerin  İçmimarlık bölümleri ile ;  Maltepe Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel sanatlar Üniversitesi , Anadolu Üniversitesi  öğrencilerinin hafta boyunca gerçekleştirdiği workshop çalışmaları ile gerçekleşti. İtalya ve  Türkiye’den gelen ünlü Tasarımcı ve akademisyenler tarafından değerlendirildi.

Workshoplara katılan öğrenciler  konuşmacı olarak gelen ünlü tasarımcılarında tanışma imkanı bularak  görüşlerini aldılar ve  çalışmalarına renk kattılar. Öğrencileri ziyaret eden , Derin Sarıyer, Arif Özden, Ece Yalım , Oğuz yalım, Seyhan Özdemir  ve İtalyan tasarımcı Claudio Bellini gibi tasarımcılar ile sohbet ederek sorular yönelttiler, ayrıca İstanbul Büyük Şehir Belediye başkanı Sn.Kadir Topbaş ve Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek  öğrencilerin çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

01-05 Şubat tarihlerinde düzenlenen  Officexpo 2011 /  consept kapsamındaki  fuar etkinliğinde ‘’Tasarımparkı’’ organizasyonu olarak yapılan Workshopları  öğrencilerin yoğun ilgisi ve heyecanı ile sonuçlandı.

01 Şubat 2011 de  başlayan workshop sonuçları projeksiyon ile  sahnede yapıldı . Öğrenciler heyecan içinde başarı ile üstlendikleri konunun 4  günde hazırlığını yaparak sonuca ulaştılar. 4 Şubat 2011 tarihinde sonuçlanan bu çalışmalar ;  Omsiad yön. Kur. Üyesi Canan Kararalar, Maltepe Üniversitesinden Yrd. Doç.Dr. Hicran Özalp,Mimar Sinan Üniversitesinden Yrd. Doç.Dr. Senem Onur, Anadolu Üniversitesinden Prof. Dr. Meral Nalçakan, , OMSİAD Yön. Kur. Bşk. Ercan Ata, Ersa Marka Müdürü Yalçın Ata, Tasarım yayın grubu Yön. Kur. Emre Tibet, Ünlü İtalyan Tasarımcı Claudio Bellini ,  Tasarımparkı kurucusu ve Öğr. Görv. Nursema Öztürk  tarafından oluşan juri tarafından değerlendirilerek sonuçlar ilan edildi. Öğrenciler ekip halinde yaptıkları ortak çalışmayı  verilen 3 farklı plan üzerinde çalışarak  oluşturdukları senaryoya göre birbirinden farklı sunum teknikleri ile birbirleri ile heyecanla yarıştılar.

       


BDIA 2011 9. TÜRK-ALMAN TASARIM BULUŞMALARI

9. Geleneksel Türk-Alman Akademik Çalışmaları kapsamındaki “Tasarım Disiplinlerinin Workshop Çalışması” 18-25 Haziran 2011 tarihleri arasında Almanya’dan iki ve İstanbul ’dan beş üniversitenin katılımı ile gerçekleşti. 

 “Tasarımda Geleneksel Yenilikler”  konseptiyle düzenlenen BDIA 2011 9. TÜRK-ALMAN TASARIM BULUŞMALARI’nda; aydınlatma, tekstil, kentsel, yenileme ve iç mimari konuları işlendi. Fakültemizin İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Halil AMASYALI, Gözde ÇELİKBAŞ, Dilan İŞCANLI, Tekin KAHYAOĞLU, Yağmur KOCABIYIK ve Burçin ULUDEMİRCİLER bu çalışmaya katıldı.

Seçtikleri gruplarda yer alan öğrencilerin çalışmaları 12 Temmuz 2011 tarihine kadar Tasarım Parkı’nda sergilenmeye devam edecektir.

BDIA 2011 9. TÜRK-ALMAN TASARIM BULUŞMALARI

9. Geleneksel Türk-Alman Akademik Çalışmaları kapsamındaki “Tasarım Disiplinlerinin Workshop Çalışması” 18-25 Haziran 2011 tarihleri arasında Almanya’dan iki ve İstanbul ’dan beş üniversitenin katılımı ile gerçekleşti. 

 “Tasarımda Geleneksel Yenilikler”  konseptiyle düzenlenen BDIA 2011 9. TÜRK-ALMAN TASARIM BULUŞMALARI’nda; aydınlatma, tekstil, kentsel, yenileme ve iç mimari konuları işlendi. Fakültemizin İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Halil AMASYALI, Gözde ÇELİKBAŞ, Dilan İŞCANLI, Tekin KAHYAOĞLU, Yağmur KOCABIYIK ve Burçin ULUDEMİRCİLER bu çalışmaya katıldı.

Seçtikleri gruplarda yer alan öğrencilerin çalışmaları 12 Temmuz 2011 tarihine kadar Tasarım Parkı’nda sergilenmeye devam edecektir.

BDIA 2011 9. TÜRK-ALMAN TASARIM BULUŞMALARI

9. Geleneksel Türk-Alman Akademik Çalışmaları kapsamındaki “Tasarım Disiplinlerinin Workshop Çalışması” 18-25 Haziran 2011 tarihleri arasında Almanya’dan iki ve İstanbul ’dan beş üniversitenin katılımı ile gerçekleşti. 

 “Tasarımda Geleneksel Yenilikler”  konseptiyle düzenlenen BDIA 2011 9. TÜRK-ALMAN TASARIM BULUŞMALARI’nda; aydınlatma, tekstil, kentsel, yenileme ve iç mimari konuları işlendi. Fakültemizin İç Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Halil AMASYALI, Gözde ÇELİKBAŞ, Dilan İŞCANLI, Tekin KAHYAOĞLU, Yağmur KOCABIYIK ve Burçin ULUDEMİRCİLER bu çalışmaya katıldı.

Seçtikleri gruplarda yer alan öğrencilerin çalışmaları 12 Temmuz 2011 tarihine kadar Tasarım Parkı’nda sergilenmeye devam edecektir.